DAHUA 55 inch Vertical LCD Digital Signage (LDV55-SAI400TK)
> Designed with an industrial-grade panel. It works up to 16 hours a day.
> Includes a mainstream quad-core CPU, Android system, and decodes up to 4K resolution.
> Plays and releases programs in multiple modes.
> The device offers unified platform management, and can be remotely controlled by the platform
Display |
Model |
LDV55-SAI400TK |
Backlight |
LED |
Screen Size |
55” |
Aspect Ratio |
9:16 |
Resolution |
2160×3840 |
Display Colors |
1.07B (10 bits) |
Brightness |
320nits |
Contrast Ratio |
Viewing Angle(H×V) |
178°/178° |
Display Mode |
Portrait |
Response Time |
8ms |
Lifespan |
30,000h |
Connectivity |
Input |
RJ45 ×1, USB ×2, TF Slot ×1, HDMI ×1, Audio In×1 |
External Control |
RJ45(LAN), USB |
Wi-Fi |
Optional |
Speaker |
5W×2 |
Smart Signage Platform |
Media Publish System 3.0 |
Touch |
Capacitive Touch |
Power & Environmental Conditions |
Power Supply |
AC100-240V, 50/60Hz |
Consumption |
≤150W |
Consumption(Standby) |
Less than 0.5W |
Operating Temperature |
-0℃~+40℃(32℉~104℉) |
Operating Humidity |
10%~85% |
Mechanical Specification |
Dimensions |
1900mmx745mmx25.5mm |
Package |
2020mmx915mmx200mm |
Net Weight |
50kg |
Gross Weight |
55kg |
Accessory |
Included in Box |
Power cord,Pedestal |
Optional Mount Kit |
NA |
Internal Player |
Processor |
Quad-core Cortex-A17 up to 1.6GHz |