DAHUA 55” Wall-mounted Digital Signage (LDH55-FAI400K)
> High quality panel, industrial-grade design
> Dahua MPS platform provides unified remote management for system integrators and media operators.
> Multiple installation modes satisfy a broad range of project requirements.
Display |
Model |
LDH55-FAI400K |
Screen Size |
55” |
Aspect Ratio |
16:9 |
Resolution |
3840×2160 |
Display Colors |
16.7M (8 bits) |
Brightness |
300 cd/m² |
Contrast Ratio |
Viewing Angle(H×V) |
178°/178° |
Display Mode |
Landscape |
Response Time |
8ms |
Lifespan |
30,000h |
Connectivity |
Input |
USB ×2, HDMI ×1, LAN x1 |
Output |
Earphone x1 |
External Control |
IR, RJ45(LAN), USB |
Wi-Fi |
Optional |
Speaker |
10W×2 |
Smart Signage Platform |
Media Publish System |
Power & Environmental Conditions |
Power Supply |
AC100-240V,50/60Hz |
Type |
Internal |
Consumption |
64W(Typical),120W(Max) |
Consumption(Standby) |
Less than 0.5W |
Operating Temperature |
0℃~+40℃ |
Operating Humidity |
10%~85% |
Mechanical Specification |
Dimensions |
1236.1 ×715.1 ×76.7mm |
Package |
1250 x810 x150mm |
Bezel Width |
12.4mm(T/L/R), 19mm(B) |
Net Weight |
TBD |
Gross Weight |
15.6kg |
Accessory |
Included in Box |
Power cord, user manual, reomote control, bracket |
Optional Wall Mount Kit |
Yes |
VESA Mount |
Internal Player |
Processor |
Cortex-A7 1.6GHz Quad Core CPU |